Przyrost punktu rastrowego
Efekt rozlewania się farby drukarskiej na papierze w trakcie druku. Jest zjawiskiem normalnym, ale powinien być stabilny i zgodny z definicją zawartą w normie poligraficznej ISO.
Plik otwarty
Termin określający plik z programu graficznego, zapisany w jego natywnym formacie (.psd, .indd, .ai). Plikiem otwarty można określić również „paczkę”, czyli plik z zapisanym projektem graficznym wraz z plikami wszystkich wykorzystanych czcionek, dołączoną grafiką rastrową i wektorową.
Plik zamknięty
W praktyce poligraficznej jest to praca zapisana w formacie PDF, w którym nie powinno się wprowadzać już żadnych zmian. W praktyce wykonuje się tylko impozycję (montaż elektroniczny do formatu arkusza drukarskiego) i kontrolę poprawności pliku.
Prepress – Press – Postpress
Zwyczajowe określenie poligraficznych procesów produkcyjnych „przed drukiem”, „w czasie druku” i „po druku”.
Prepress
Patrz też: „CTP”.
Proof (cyfrowa odbitka próbna)
Odbitka pozwalająca na sprawdzenie poprawności kolorystycznej pracy kierowanej do druku. Wykonywana zwykle przy pomocy drukarek fotograficznych, sterowanych odpowiednim oprogramowaniem, wykorzystującym zarządzanie kolorem i profile ICC. Kolorystyka wydrukowanego nakładu nie powinna różnić się od zaakceptowane proofa.
Proof ekranowy (Softproof)
Kontrola poprawności kolorystycznej wykonywana w oparciu o podgląd pracy na ekranie skalibrowanego monitora. Wymaga wdrożenia zarządzania barwą.
Proof impozycyjny (ozalid cyfrowy)
Wydruk próbny pozwalający skontrolować montaż składek drukarskich i poprawność układu graficznego publikacji przed wykonaniem form drukowych. Wykonywany zwykle przy pomocy drukarek (ploterów) o dużym formacie, np. B1 i A1
Profile ICC
Pliki zawierające informacje o charakterystyce druku i sposobie wykonania separacji CMYK. Mogą także definiować przestrzeń barwną obrazu RGB i charakteryzować monitor. Są zgodne ze standardem International Color Consortium.
Przyrząd (narząd, zmiana zlecenia)
Zwyczajowe określenie przygotowania maszyny drukarskiej do rozpoczęcia drukowania nakładu. Na przyrząd składają się m.in.: założenie formy drukowej na maszynę, spasowanie kolorów oraz ustawienie właściwego nadawania farby. Przyrządowi towarzyszy kontrola jakości i pomiary kontrolne. Koszt przyrządu jest jednym z najważniejszych składników kosztów druku, obok kosztu wykonania formy drukowej oraz kosztu druku pojedynczego egzemplarza.
Raster
Symulacja obrazu wielotonalnego w postaci drobnego wzoru. Raster to jednotonalny obraz składający się z drobnych kropek, dający podczas oglądania z normalnej odległości wrażenie istnienia półtonów, gdyż kropki te są na tyle małe, że zlewają się z otaczającym je tłem (kolorem papieru). Wartość tonalna rastra jest wyznaczona procentowo jako stosunek powierzchni pokrytej rastrem do powierzchni całkowitej.
Raster FM (częstotliwościowy, klasyczny)
W rastrowaniu FM wielkość punktów rastrowych jest zmienna, a ich ilość i odległość między nimi stała. O wartości tonalnej decyduje wielkość punktów. Parametrem określającym taki raster jest jego liniatura, np. 175 lpi. Oznacza to, że linia długości 1 cala będzie złożona ze 175 punktów rastrowych.
106sŁownik pojęć poligraficznych