Photoshop – fotomontaż – perspektywa
Wizualizacja nowej aranżacji pomieszczenia to ćwiczenie łączące umiejętności pracy na warstwach, wykorzystanie mock-upów i dobrania właściwej perspektywy do montowanych elementów. Zaczynamy od umieszczenia na ilustracji podstawowej mock-upu „ściany z obrazem”. Ważne, by ta warstwa była „Obiektem inteligentnym”, co umożliwi dalszą edycję mock-upu. Ustawiamy jego wielkość i położenie na tylnej ścianie. Następnie kopiujemy tę warstwę i umieszczamy ją po prawej stronie kadru. Panele podłogowe wyznaczą perspektywę i położenie tej ściany. Samą perspektywę możemy ustawić ręcznie lub posługując się narzędziem „Wypaczenie perspektywy”. Ręczna metoda jest szybsza, wymaga jednak trochę wprawy i dobrego wyczucia perspektywy. Wystarczy zaznaczyć w menu górnym funkcję „Kontrolki przekształceń” i przy wciśniętym Ctrl ustawić zaczepy w odpowiednich miejscach kadru.
Ostatni element to mapping loga na podłodze. Tu również ważna jest perspektywa, ale zasady będą te same: „Obiekt Inteligentny”, „Wypaczenie Perspektywy”.
Następnym krokiem jest edycja mock-upu z obrazem na ścianie. Klikamy dwukrotnie w miniaturkę obrazka na warstwie inteligentnej. Photoshop otworzy tę warstwę jako osobny plik w nowym oknie. Pozwoli nam to bez problemu zamienić zawartość warstwy z grafiką na naszą własną ilustrację. Mamy teraz ciekawą sytuację, mock-up w mock-upie. Klikamy zatem dwukrotnie w miniaturkę obrazka na warstwie inteligentnej. PS otwiera warstwę w nowym oknie. Tu wstawiamy naszą ilustrację i zapisujemy plik. Idziemy do pierwszego mock-upu, w którym powinna pojawić się już nasza grafika. Zapisujemy plik i wracamy do naszego projektu podstawowego, w którym „na ścianie” pojawi się obraz z podmienioną grafiką. Zamianę mock-upu w mock-upie powtarzamy też w przypadku drugiej ściany.
16adobe Photoshop – poradnik