InDesign – projekt kalendarza
Projekt kalendarza to jedno z ćwiczeń łączących w sobie elementy projektowania, pracę z grafiką i zaawansowane wykorzystanie narzędzi tekstowych, w tym stylów znakowych i akapitowych.
Początek to przygotowanie kalendarium na 12 miesięcy. Tworzymy wątek tekstowy – 42 ramki, w układzie 7x6 (7 dni tygodnia i 6 tygodni w miesiącu). Można to zrobić jednym ruchem ręki. Rysujemy narzędziem „Tekst” (T) ramkę i nie puszczając lewego przycisku myszy, naciskamy strzałkę na klawiaturze; 6 razy w prawo i 5 razy w górę. Następnie wstawiamy kursor do pierwszej ramki wątku, włączamy funkcję „Lista numerowana” (paleta „Akapit”, menu Hamburger) i naciskamy Enter 31 razy. Dobieramy wielkość pisma, tak aby cyfry wypełniały całą ramkę, ustawiamy je na środku w pionie i poziomie.
Następny krok to likwidacja kropek po numerach i usunięcie tabulatorów, które utrudniają w tym wypadku formatowanie tekstu. Zaznaczamy cały wątek i konwertujemy listę numerowaną na zwykły tekst poleceniem z menu „Tekst” – „Listy numerowane...” – „Konwertuj numerację na tekst”
. Jeśli wszystko poszło dobrze, wystarczy przed pierwszym dniem miesiąca postawić Enter, by przesunąć początek miesiąca o jeden dzień. Powyżej kalendarium dodajemy opis dni tygodnia. Powielamy nasze kalendarium 11 razy i dla każdego miesiąca ustawiamy pierwszy dzień miesiąca we właściwej ramce.
To bardzo proste: jeśli styczeń kończy się np. w środę, to luty musi zaczynać się w czwartek itd. Wystarczy wstawić odpowiednią ilość Enterów. Trzeba też zaznaczyć/pokolorować niedziele i święta.
Dobrym pomysłem będzie rozmieszczenie 12 miesięcy na 12 stronach w osobnym dokumencie InDesigna. Da nam to elastyczność w wykorzystaniu kalendarium w różnych projektach. Pamiętamy o przypisaniu stylu akapitowego dla całości i zdefiniowaniu próbek koloru, które pozwolą na łatwe dostosowane do ostatecznego projektu.
Połączenie kalendarium z projektem kalendarza jest bardzo proste. Wystarczy umieścić plik ID z kalendarium w ramce graficznej w pliku z projektem docelowym lub w 12 ramkach w wypadku projektu wielostronicowego.
Zaletą tak zaprojektowanego kalendarium jest łatwość wykorzystania go co rok. Wystarczy dodać lub skasować kilka Enterów, by dostosować go do danego roku.
49adobe InDesign – poradnik