Zarządzanie barwą – kalibracja monitora
Kalibracja monitora to podstawa zarządzania kolorem i konieczna w przypadku przygotowania do druku. Pamiętajmy jednak, że sama kalibracja nie zamieni przeciętnego, taniego monitora w monitor graficzny. Najpierw zainwestujmy w dobry monitor. Dopiero wtedy, po kalibracji, możemy być pewni, że to, co widzimy na ekranie jest tym co, dostaniemy w druku.
Czym kierować się przy wyborze monitora do pracy z grafiką?
Po pierwsze producentem. Na polskim rynku jest tylko trzech producentów monitorów oferujących sprzęt spełniający nasze oczekiwania pod względem odwzorowania koloru – Eizo, Nec, Benq. Jeśli ktoś będzie wam wmawiał, że monitor firmy Dell, LG, HP czy Iiama to monitor graficzny, będzie mijał się z prawdą. Po drugie zakresem reprodukcji barwy czyli gamut monitora. Interesujący nas sprzęt musi mieć 100% (99%) pokrycia przestrzeni AdobeRGB. Uwaga! Nie mylmy z sRGB. W przypadku tej przestrzeni 100% zgodności oferują prawie wszystkie monitory na rynku, ale to jakieś 70% AdobeRGB, czyli stanowczo za mało.
Czy monitor graficzny musi być drogi? Niestety tak. Monitory graficzne to rynek niszowy, na którym zarabia się na jakości, a nie na ilości, dlatego musimy liczyć się z wysokimi cenami.
Czy monitor do grafiki musi być duży, o rozdzielczości 4K? Nie, nie musi. Ale duże jest piękne, a dodatkowo jest to zapewnienie komfortu i wydajności pracy.
Czy można skalibrować laptopa/noteboka? Można. Tylko jest to działanie bezsensowne, gdyż wciąż mamy do czynienia z wyświetlaczem sRGB, który jest niewystarczający do druku.
Czy monitor graficzny musi mieć kalibracje sprzętową? W zasadzie nie, ale obecnie praktycznie wszystkie monitory graficzne dostępne na rynku mają kalibrację sprzętową.
Jak kalibrować? Jeśli ustawiacie do druku to:
1. Punkt bieli – 6500k (D65)
2. RGB Primaries – Native lub AdobeRGB
3. Jasność (luminancja) – 80 do 100 cd2. (jeśli pracujecie w bardzo jasnym pomieszczeniu to maksymalna jasność wynosi 100 cd2)
4. Gamma 2.2 lub natywna monitora
5. Punkt czerni – najniższy możliwy
Jeśli do internetu to: Punkt bieli – 6500k (D65); sRGB; luminancja – 100 do 120 cd2; Gamma 2.2.
Kiedy wyniki są zadowalające? Jeśli przy sprawdzaniu walidacji Delta E Max wyniesie mniej niż 2, a Delta Avarange mniej niż 1 to znaczy, że dobrze wydaliście pieniądze. Jeśli jest trochę gorzej to też śpijcie spokojnie. Problemy z kolorem zaczynają się przy delcie E = 5.
67zarządzanie barwą – poradnik