Adobe InDesign – paleta Łącza
Paleta Łącza jest jednym z ważniejszych narzędzi wspierających proces przygotowania do druku. Pozwala zarządzać ilustracjami umieszczonymi w projekcie,oraz dostarcza o nich ważnych informacji. Dzięki niej wiemy, czy ilustracja jest w RGB, czy CMYK, jaki ma dołączony profil ICC, w jakim jest formacie, jakiej lokalizacji na dysku i czy jest w tym miejscu dostępna. Paleta dostarcza nam także niezwykle ważnej wiedzy o rozdzielczości ilustracji. Istotna jest tu zwłaszcza rozdzielczość efektywna, czyli taka, z jaką zdjęcie zostanie zapisane w pliku PDF. Należy tu odróżnić rozdzielczość „rzeczywistą”, czyli tą, która zapisana została w Photoshopie, od „efektywnej” uwzględniającej ewentualne skalowanie przeprowadzone w InDesignie. Pamiętać trzeba, że program, skalując ilustracje, nie przeprowadza ponownego próbkowania (resamplingu), tak jak to może zrobić Photoshop. Powiększanie zdjęcia w InDesignie zawsze odbywa się kosztem rozdzielczości. Łatwo więc, mimo prawidłowej rozdzielczości ustawionej w Photoshopie, doprowadzić do nadmiernego przeskalowania grafiki, i, co za tym idzie, widocznie obniżonej jakości w druku
Jeśli na etapie projektowania okaże się, że ilustracja musi zostać powiększona, należy otworzyć ją w Photoshopie (najlepiej z poziomu InDesigna poleceniem „Edytuj oryginał”), przeskalować i zapisać w tym samym miejscu i pod tą samą nazwą. InDesign sam podmieni ilustrację na nową, poprawioną wersję.
Powiększając ilustrację w Photoshopie pamiętajcie o włączeniu funkcji „Zachowaj szczegóły 2.0”. Daje ona najlepsze efekty umożliwiając nawet znaczne powiększenie zdjęcia. Pamiętajcie jednak, że nie oznacza to możliwości jego powiększania „w nieskończoność”.
Grafika rastrowa ma swoje ograniczenia i nie da się zrobić plakatu B1 ze zdjęcia wielkości znaczka pocztowego.
84przygotowanie do druku