Praca z kolorami dodatkowymi (spot color) z biblioteki Pantone jest w InDesignie bardzo łatwa. Na palecie „Próbki” należy stworzyć nową próbkę koloru, a następnie w „Opcjach próbek” (dwukrotne kliknięcie w próbkę) wybrać „Tryb koloru” – Dodatkowy, wyszukać nazwę używanego wzornika Pantone (np. Solid Coated) i wpisać numer wybranego koloru.
Jeśli okaże się, że w druku nie ma możliwości użycia kolorów dodatkowych, w menu palety „Próbki” należy wybrać polecenie „Menedżer farb” i klikając w próbkę przekonwertować ją na składowe CMYK. Wartości CMYK najbliższe danej farbie Pantone można także ustalić posługując się wzornikiem „Color Bridge”, zawierającym sugerowane przez firmę Pantone najbliższe możliwe odpowiedniki CMYK dla farb Pantone.
Z kolei najbliższy posiadanej próbce CMYK kolor Pantone można znaleźć przy pomocy narzędzia na stronie https://www.pantone.com/color-finder.
Przy pracy z kolorami z biblioteki Pantone wskazane jest posiadanie wzornika. Dobieranie kolorów na podstawie podglądu na ekranie może być daleko mylące.
Adobe InDesign – kolory Pantone
Zwyczajowa (potoczna) nazwa papierowej wersji biblioteki Pantone to wzornik lub próbnik, choć w istocie jest to „Formula Guide Book”, a określenia „próbnik” czy „wzornik” mogą budzić wątpliwości, ze względu na duże różnice w kolorystyce, występujące między dostępnymi na rynku egzemplarzami.
Dodatkowo „wzorniki” są drukowane tylko na dwóch rodzajach papieru (kreda i offset), co powoduje duże rozbieżności między wzorem koloru w próbniku, a drukiem na konkretnym papierze nakładowym.
91przygotowanie do druku