Adobe Illustrator – konfiguracja
Zaczynając pracę nad projektem przeznaczonym do druku, warto poprawnie skonfigurować AI. Zdefiniować spady, ustawić przestrzeń CMYK i podgląd nadruku. Najlepiej zrobić na dostępnej przy tworzeniu nowego dokumentu palecie „Więcej ustawień”.
Zapisując PDF-a do druku można użyć tych samych ustawień co w przypadku InDesigna. Szczególną uwagę warto zwrócić na zakładkę Wyjście odpowiedzialną za konwersję koloru do przestrzeni CMYK.
Pojedyncze elementy graficzne najlepiej zapisywać poleceniem „Eksport zasobów”. Oprócz PDF-a mamy tu również format SVG nadający się zarówno do Internetu jak i do druku. Pamiętać jednak trzeba o właściwym skonfigurowaniu ustawień eksportu w palecie „Ustawienia formatu”, dostępnej w zaawansowanym menu „Eksportu zasobów”. Cóż Illustrator do prostych nie należy.
Illustrator jest znakomitym narzędziem służącym do projektowania i tworzenia grafiki. Odradzamy jednak używania go do tworzenia kompletnych prac „do druku”. W AI brakuje wielu narzędzi ułatwiających proces przygotowania do druku, choćby panelu Inspekcja wstępna czy podglądu spadów. Także tworząc w AI elementy grafiki przeznaczone do dalszego wykorzystania w innych programach np. InDesignie, warto pamiętać i prawidłowym ich przygotowaniu.
94przygotowanie do druku