Druk offsetowy
Technika drukarska oparta na płaskiej formie drukowej. Obraz przenoszony jest z formy drukowej na podłoże drukowe za pośrednictwem cylindra pośredniego, pokrytego obciągiem gumowym. Na płaskiej powierzchni formy drukowej znajdują się miejsca hydrofilowe, które zwilża roztwór wodny, oraz miejsca hydrofobowe, które zwilża farba drukowa. Roztwór wodny i farba odpychają się, dzięki czemu woda nie przenika do farby i odwrotnie. Umożliwia to właściwe dozowanie ilości farby podawanej na formę drukową.
DTP (Desktop Publishing)
Historycznie DTP oznaczało skład komputerowy. Współcześnie terminem tym określa się wszystkie czynności związane z przygotowaniem na komputerze materiałów przeznaczonych do druku. Inaczej mówiąc, DTP polega na komputerowym przygotowaniu do druku, od stworzenia projektu, aż po wykonanie odbitek próbnych i form drukowych.
Dywiz
Krótka kreska pozioma używana w składzie tekstu przy przenoszeniu wyrazów i łączeniu wyrazów kilkuczłonowych. Nie należy go stosować w funkcji pauzy. Do tego służą: znaki pauzy i półpauzy (dłuższe kreski).
Falcowanie
Łamanie mechaniczne (składanie) arkusza papieru po zadrukowaniu, celem otrzymania żądanego formatu publikacji. Zobacz też: „Bigowanie”.
Firet
Jednostka miary stosowana w typografii. Wartość firetu jest zmienna i równa stopniowi pisma składanego tekstu. Inaczej mówiąc, w tekście złożonym pismem 10 pkt jeden firet wynosi 10 pkt. W tekście złożonym pismem 12 pkt jeden firet wynosi 12 pkt. Zwyczajowo znak pauzy w danym kroju pisma ma długość jednego firetu, a półpauza 1/2 firetu. Zobacz też: „Stopień pisma”.
Font
Zapis kroju pisma w postaci cyfrowej. Jest to kompletny zestaw wszystkich liter alfabetu, cyfr, znaków interpunkcyjnych i specjalnych zawartych w danym kroju pisma. Zobacz też: „Krój pisma”.
Forma drukowa (zwyczajowo blacha, płyta)
Metalowa (aluminiowa) lub polimerowa powierzchnia z wypukłym, płaskim lub wklęsłym rysunkiem, umożliwiająca druk poprzez naniesienie farby na podłoże. Zobacz też: „Druk offsetowy”.
Format brutto
Wymiary jakie ma projekt do publikacji poligraficznej z dodanymi spadami.
Format netto
Wymiary jakie będzie miała gotowa publikacja po zakończeniu procesu produkcji, tj. po obcięciu spadów.
Format otwarty
Pojedynczy użytek drukarski przed obróbką introligatorską. Na przykład ulotka formatu DL (3 skrzydełka), ma format otwarty 210 x 297 mm. Nie mylić z plikiem otwartym.
Gramatura papieru
Ciężar jednego metra kwadratowego arkusza wytworu papierniczego wyrażony w gramach. Nie należy jej mylić z grubością i sztywnością papieru.
Impozycja
Inaczej montaż elektroniczny, odpowiednie ułożenie użytków publikacji na arkuszu drukarskim wraz z niezbędnymi oznaczeniami potrzebnymi podczas procesu druku (pasery, paski kontroli koloru) i po wydrukowaniu (znaki cięcia i falcowania).
ISO – Norma ISO 12647-2 (3/4/5/6/7)
Europejska norma definiująca parametry druku. Umożliwia stosowanie standaryzacji i zarządzania barwą w oparciu o profile ICC, opracowane zgodnie z wytycznymi normy. Zobacz też: www.eci.org.
Kaszerowanie
Oklejanie cienkim papierem zadrukowanym papieru niezadrukowanego, znacznie grubszego, np. kartonu lub tektury.
103sŁownik pojęć poligraficznych