Photoshop – kolorowanie czarno-białej fotografii
Kolorowe zdjęcia z pierwszej wyprawy Apollo 11 na Księżyc wróciły na Ziemię w proszku. Dosłownie. Na skutek dużych różnic temperatur emulsja na negatywach popękała i wykruszyła się. Zdjęcia, które dziś wiszą na stronie NASA, są komputerowo pokolorowane.
W zasadzie całość pracy sprowadza się do wykonania kilku masek, które będą odpowiadały za nakładanie koloru na fragmenty zdjęcia. Miniatury „masek na warstwach” wyjaśniają to bez zbędnego opisu. Widać wyraźnie paski na fladze, gwiazdki, niebo, powierzchnię Księżyca. Można to zrobić znacznie precyzyjniej, wydzielając kombinezon, Ziemię itd. Niestety przy dużej ilości szczegółów automatyka Photoshopa, ułatwiająca zaznaczanie fragmentów zdjęć, niewiele nam pomoże. Konieczne będzie ręczne malowanie masek i dobranie wielkości końcówki pędzla i jego twardości.
Każda warstwa kolorująca ma swoją maskę odpowiadającą za „odsłanianie” fragmentów zdjęcia. Dodatkowo efekt realistycznego koloru zapewnia dobranie trybu warstwy „Nakładającej kolor”. Paski to „Nakładka”, gwiazdki to „Łagodne światło”, a niebo to „Rozjaśnienie”. Warto też dopasować krycie poszczególnych warstw. 100% daje efekty zbytniej saturacji, natomiast 40% – 60% jest optymalne.
18adobe Photoshop – poradnik