Photoshop – Camera Raw – HDR
High Dynamic Range (szeroki zakres dynamiki) to technologia pozwalająca uzyskać dobrej jakości zdjęcie nawet wtedy, kiedy mamy do czynienia ze słabym oświetleniem. Zdjęcia HDR tworzy się poprzez połączenie kilku obrazów tej samej sceny naświetlanych w różny sposób, tak aby na poszczególnych klatkach zarejestrować poprawnie wszystkie zakresy – od świateł do cieni. Stworzenie takiego zdjęcia wymaga kilku plików wejściowych tego samego kadru. Zazwyczaj zmianę naświetlenia poszczególnych klatek
Otwieramy wszystkie trzy pliki w Camera Raw. Najlepiej z poziomu Bridga (prawy przycisk myszy, „Otwórz w Camera Raw”). Na pasku „Taśmy filmowej” zaznaczamy wszystkie trzy zdjęcia i wywołujemy polecenie „Scal do HDR” (menu kontekstowe „trzy kropki” na miniaturce zdjęcia). Włączamy automatykę i zatwierdzamy. Wystarczy, że zapiszemy zdjęcie i możemy otworzyć go w Photoshopie.
Scalenie tych trzech zdjęć w jedno pozwoliło uzyskać bardzo szeroki zakres dynamiki obrazu bez ingerencji w jasność czy kontrast zdjęć.
uzyskujemy przez zmienienie czasu ekspozycji. Zatem wskazana jest praca ze statywem albo z aparatem o dobrej stabilizacji obrazu. Najlepsze efekty uzyskujemy podczas zapisywania zdjęcia w formacie RAW. Trzy powyższe zdjęcia to typowy przykład zastosowania techniki HDR. Pierwsze zdjęcie ma dobrze naświetlony pierwszy plan – szafki poniżej blatu kuchni, ale prześwietlony widok za oknem. Środkowe to dobrze naświetlony drugi plan, a trzecie to poprawny widok za oknem, ale niedoświetlony pierwszy plan.
Gotowe zdjęcie z HDR
23adobe Photoshop – poradnik