Photoshop Camera Raw Panorama

Panorama, czyli połączenie kilku zdjęć w jedną całość to funkcja znana, np. z telefonów komórkowych. W starszych aparatach fotograficznych, nawet tych z wyższej półki, nie spisuje się jednak zbyt dobrze. Co zrobić kiedy nawet szerokokątny obiektyw nie obejmuje tak szerokiego kadru, jakiego potrzebujemy.

Możemy fotografować „na raty”, a potem połączyć w jedną całość narzędziem „Panorama” z Camera Raw.

Otwieramy w Camera Raw zestaw zdjęć przeznaczonych do zmontowania. Nie muszą to być faktyczne Rawy, mogą być to „TIF-y”, „JPG-i”. Można to zrobić z poziomu Bridga, zaznaczając wybrane zdjęcia i wciskając prawy przycisk myszy („Otwórz w Camera Raw”). Na dolnym pasku zwanym „Taśma filmowa” zaznaczamy, przy wciśniętym „Ctrl”, wszystkie zdjęcia. Z małego menu kontekstowego pojawiającego się na każdej miniaturce, na pasku „Taśmy filmowej” (trzy kropki), wybieramy „Scal do panoramy”. Włączamy automatykę i naciskamy OK. Dobrym posunięciem będzie sprawdzenie działania opcji do wyboru, szczególnie „Wypełnij krawędzie”, gdyż nie zawsze spisuje się ona dobrze. Sklejony obrazek zapisujemy, otwieramy w Photoshopie i sprawdzamy punkty sklejenia. Choć błędy trafiają się bardzo rzadko to warto sprawdzić czy ich nie ma. sprawdzić.

Identyczną funkcję znaleźć można również Photoshopie (Plik Automatyzuj Photomerge, ale spisuje się ona znacznie gorzej niż Camera Raw.

22adobe Photoshop poradnik