InDesign – praca z grafiką rastrową
Najszybszym sposobem umieszczenia grafiki w dokumencie InDesigna jest „złap i przeciągnij”. Jeśli wcześniej na stronie ID narysujemy ramkę graficzną, możemy „upuścić” ilustrację do tej ramki. Jeśli „przeciągając” nie wskażemy już istniejącej ramki, mamy dwie możliwości. Jeden klik – ID narysuje ramkę, dopasowując ją do wielkości umieszczanego obrazka. Kliknij i rysuj – ID dopasuje wielkość obrazka do wielkości narysowanej ramki. Ciekawym sposobem jest umieszczanie wielu obrazków jednocześnie. Jeśli przeciągamy kilka zaznaczonych obrazków i narysujemy jednocześnie wiele ramek (przytrzymujemy wciśnięty lewy przycisk myszy i w czasie rysowania naciskamy strzałkę na klawiaturze), ID umieści ilustracje w rysowanych ramkach. Następnie wystarczy prawy przycisk myszy i polecenie „Dopasuj”, by dopasować wielkość ramek do grafiki lub grafiki do ramek. Ramki można też skalować skrótem klawiaturowym Ctrl+Alt+kropka/przecinek.
InDesign nie oferuje praktycznie żadnych narzędzi do edycji grafiki rastrowej. Nawet tak prosta czynność, jak przecięcie zdjęcia na dwie części, wymaga użycia „sztuczki”. Robimy kopię ilustracji, wklejając ją dokładnie w tym samym miejscu, co oryginał (menu „Edycja – Wklej w miejscu”). Następnie ramkę leżącą na wierzchu kadrujemy w jedną stronę. Klikamy ramkę leżącą „poniżej” i kadrujemy ją w drugą stronę.
Pamiętajcie, że ilustracje (wbrew nazwie polecenia „Umieść”) nie są w dokumencie ID „umieszczane”. Są jedynie „linkowane”. Oznacza to, że oryginalna ilustracja pozostaje w swojej lokalizacji na dysku, a w dokumencie ID pojawia się jedynie podgląd niskiej rozdzielczości (tzw wglądówka). Oryginał możemy więc dalej swobodnie edytować, naciskając prawy przycisk myszy i wybierając polecenie „Edytuj oryginał”. ID uruchomi wtedy Photoshopa i udostępni w nim ilustrację do edycji. Plik z ilustracją zostanie faktycznie umieszczony w naszej pracy dopiero w trakcie generowania PDF-a lub jej drukowania. Widać to dobrze na palecie „Łącza”. Nie należy więc wklejać ilustracji rastrowych (zdjęć) do ID przez schowek (Ctrl+ V). W takiej sytuacji nie będzie możliwości edycji takiego pliku w programie zewnętrznym.
34adobe InDesign – poradnik