InDesign praca z grafiką rastrową

Najszybszym sposobem umieszczenia grafiki w dokumencie InDesigna jest „złap i przeciągnij”. Jeśli wcześniej na stronie ID narysujemy ramkę graficzną, możemy „upuścić” ilustrację do tej ramki. Jeśli „przeciągając” nie wskażemy już istniejącej ramki, mamy dwie możliwości. Jeden klik ID narysuje ramkę, dopasowując do wielkości umieszczanego obrazka. Kliknij i rysuj ID dopasuje wielkość obrazka do wielkości narysowanej ramki. Ciekawym sposobem jest umieszczanie wielu obrazków jednocześnie. Jeśli przeciągamy kilka zaznaczonych obrazków i narysujemy jednocześnie wiele ramek (przytrzymujemy wciśnięty lewy przycisk myszy i w czasie rysowania naciskamy strzałkę na klawiaturze), ID umieści ilustracje w rysowanych ramkach. Następnie wystarczy prawy przycisk myszy i polecenie „Dopasuj”, by dopasować wielkość ramek do grafiki lub grafiki do ramek. Ramki można też skalować skrótem klawiaturowym Ctrl+Alt+kropka/przecinek.

InDesign nie oferuje praktycznie żadnych narzędzi do edycji grafiki rastrowej. Nawet tak prosta czynność, jak przecięcie zdjęcia na dwie części, wymaga użycia „sztuczki”. Robimy kopię ilustracji, wklejając dokładnie w tym samym miejscu, co oryginał (menu „Edycja Wklej w miejscu”). Następnie ramkę leżącą na wierzchu kadrujemy w jedną stronę. Klikamy ramkę leżącą „poniżej” i kadrujemy w drugą stronę.

Pamiętajcie, że ilustracje (wbrew nazwie polecenia „Umieść”) nie w dokumencie ID „umieszczane”. jedynie „linkowane”. Oznacza to, że oryginalna ilustracja pozostaje w swojej lokalizacji na dysku, a w dokumencie ID pojawia się jedynie podgląd niskiej rozdzielczości (tzw wglądówka). Oryginał możemy więc dalej swobodnie edytować, naciskając prawy przycisk myszy i wybierając polecenie „Edytuj oryginał”. ID uruchomi wtedy Photoshopa i udostępni w nim ilustrację do edycji. Plik z ilustracją zostanie faktycznie umieszczony w naszej pracy dopiero w trakcie generowania PDF-a lub jej drukowania. Widać to dobrze na palecie „Łącza”. Nie należy więc wklejać ilustracji rastrowych (zdjęć) do ID przez schowek (Ctrl+ V). W takiej sytuacji nie będzie możliwości edycji takiego pliku w programie zewnętrznym.

34adobe InDesign poradnik