InDesign – tabele
Edycja tabel w InDesignie daje bardzo duże możliwości graficzne. Niestety rzadko są one wykorzystywane przez grafików. W ogromnej większości tabele składane w ID wyglądają jak nadruk na opakowaniu zastępczym z lat 80.
Samo tworzenie tabeli jest bardzo proste. W menu górnym wybieramy „Tabela”, „Wstaw tabelę”. Wpisujemy ilość wierszy i kolumn. W trybie pracy z tabelą menu górne w ID zmienia się. Pojawiają się funkcje edycji obrysu komórek, koloru ich wypełnienia, wysokości, krawędzi wewnętrznych i justowania zawartości. Same komórki można łatwo zaznaczać przez „przeciągnięcie” myszką lub kliknięcie obok górnej lub lewej krawędzi tabeli. Wewnątrz komórek działają też style akapitowe i znakowe. Samym komórkom również możemy tworzyć i przypisywać style (Palety „Style tabeli” i „Style komórki”).
Pozbycie się domyślnego obrysu komórek to krok pierwszy. W narzędziu do edycji obrysu zaznaczamy „Wyczyść wszystkie obrysy” (prawy przycisk myszy). Następnie zaznaczamy wybrane komórki i przypisujemy im pożądane kolory wypełnienia (paleta „Próbki”). Możemy teraz dodać poziome lub pionowe obrysy wybranym wierszom lub kolumnom. W narzędziu do edycji obrysu zaznaczamy na niebiesko wybrane linie i przypisujemy im grubość oraz kolor. Linie obrysu możemy łatwo zastąpić ręcznie rysowanymi liniami o dowolnym kształcie, grubości i kolorze. W komórki możemy też wklejać zdjęcia i inne elementy graficzne.
Przydatną funkcją jest też możliwość zamiany tekstu sformatowanego przy pomocy tabulatorów na tabelę (polecenie „Konwertuj tekst na tabelę”). Ilość wierszy w tak sformatowanym tekście będzie odpowiadała za ilość wierszy w tabeli, a tabulatory zdefiniują ilość kolumn. Możliwa jest też operacja odwrotna, czyli „Konwertuj tabelę na tekst”.
45adobe InDesign – poradnik