InDesign – kilka przydatnych sztuczek
Schowek systemowy
InDesign ma własny „schowek”, w którym przechowuje skopiowane poleceniem Ctrl+C teksty i elementy graficzne. Warto jednak pamiętać, że system operacyjny ma własny schowek, niezależny od InDesigna. Wywołujemy go poleceniem Win+V. Przy pracy z korektą redakcyjną dużej ilości tekstu może to być dużym ułatwieniem. Także przeniesienie elementów graficznych z innych aplikacji, np. Illustratora, staje się dużo wygodniejsze, gdy skorzystamy ze schowka systemowego.
Przenoszenie stron między dokumentami
Próba przeniesienia całej strony między dokumentami InDesigna wydaje się niemożliwa. Ctrl+C czy też „Złap i przeciągnij” nic nie dają. Rozwiązanie jest bardzo proste. Trzeba „Złapać i przeciągnąć”, ale nie stronę ze stołu roboczego, tylko miniaturkę z palety warstwy. Wystarczy ustawić dwa otwarte dokumenty ID obok siebie w „ruchomych oknach” (polecenie „Okno/Ułóż”). ID zapyta nas tylko, po której stronie w docelowym dokumencie ma umieścić dokładaną stronę.
Udostępnianie dokumentu do recenzji (menu „Plik”) to kolejne narzędzie ułatwiające korektę i przyspieszające prace redakcyjne. Pozwala wygenerować z dokumentu ID podgląd dostępny jako strona WWW, ale z odwzorowaniem dokładnego układu graficznego, i udostępnić go (za pomocą serwera Adobe) dowolnie wskazanym odbiorcom. Ci zaś mogą dodawać komentarze i uwagi, które w czasie rzeczywistym, wyświetlają się grafikowi pracującemu nad składem dokumentu na specjalnym
panelu. Tu również można poprawki zaakceptować lub skomentować i odesłać do dalszej redakcji.
Korekta z użyciem LanguageTool
To bardzo dobre narzędzie do korekty tekstów (także interpunkcyjnej i stylistycznej). Niestety nie występuje jako dodatek do ID, ale można go dość łatwo wykorzystać do sprawdzenia składanych dokumentów. Wystarczy wyeksportować publikację w formacie PDF i otworzyć w przeglądarce Google Chrome. Jeśli w Chrome jest zainstalowany dodatek, to można bez problemu użyć go do korekty takiego PDF-a.
46adobe InDesign – poradnik