InDesign projekt czasopisma

Projekt graficzny czasopisma zaczynamy od stworzenia siatki dokumentu. Pomoże nam ona wyznaczyć marginesy i podział na łamy tekstowe. W menu „Preferencje”, w zakładce „Siatki”, wprowadzamy pionowe i poziome wartości „Siatki dokumentu”. Może to być podział na 10 modułów w pionie i poziomie, może być podział oparty na ciągu Fibonacciego (5, 8, 13, 21...) lub na którejś ze „złotych” proporcji fotograficznych (3:4, 5:7, 16:9). W oparciu o takie moduły definiujemy podział na łamy tekstowe. Menu „Układ” „Marginesy i łamy”. Uwaga! Łamy nie muszą być równe. Wystarczy w menu „Widok” zdjąć blokadę („Zablokuj linie pomocnicze łamów”) i ustawić łamy dowolnej szerokości. Oczywiście robimy to na stronie wzorcowej. Podobnie jak wprowadzenie i ułożenie paginacji dla poszczególnych działów naszego czasopisma.

Oblewanie grafiki tekstem to częste rozwiązanie znane z gazet i kolorowych magazynów. Podnosi atrakcyjność składu i ułatwia odbiór ilustracji. Zaznaczamy grafikę, która ma być oblana tekstem, i w menu górnym klikamy na ikonę „Oblewaj dookoła…”. Jeśli klikając, przytrzymamy Alt, ID sam otworzy paletkę „Oblewanie tekstem”, na której znajdziemy wszystkie potrzebne funkcje „oblewania”. W tym m.in. typ oblewania wykorzystujący ścieżkę z Photoshopa czy wielkość odsunięcia tekstu od oblewanego elementu graficznego.

„Siatka linii bazowych” to ważne narzędzie pomagające utrzymać wiersze tekstu na tej samej wysokości niezależnie od położenia ramek tekstowych. Po pierwsze, poprawia to estetykę składu. Po drugie, tekst przebijający z drugiej strony, cienkiego gazetowego/książkowego papieru nie utrudnia czytania. W menu „Preferencje Siatki Siatka linii bazowych” ustawiamy skok o równowartość interlinii dla danego tekstu. Zaznaczamy tekst i w menu górnym „Sterowanie formatowaniem akapitu” włączamy polecenie „Wyrównaj do siatki linii bazowych”. Podgląd wyrównania zapewnia nam polecenie z menu „Widok”, „Pokaż siatkę linii bazowych”.

47adobe InDesign poradnik