Illustrator obszary robocze

W Illustratorze nie znajdziemy czegoś takiego jak „strona” znana z Worda czy InDesigna. Illustrator nie służy bowiem do tworzenia wielostronicowych publikacji czy czasopism. Jego domeną jest kreacja. Projektowanie logotypów, infografiki, materiałów reklamowych, gadżetów, a także układów graficznych stron internetowych. Osobny temat to opakowania i etykiety. We wszystkich tego typu projektach idea „obszaru roboczego” okazuje się bardzo wygodna i elastyczna. Obszary robocze możemy definiować przy tworzeniu nowego dokumentu, ale także dodawać je do już istniejącego i edytować w dowolnej chwili, narzędziem „Obszar roboczy” z menu narzędziowego.

Możemy więc łatwo zaprojektować wiele grafik, o różnych wielkościach i przeznaczeniach, ale mających wspólne elementy, np. baner do internetu, nadruk na gadżet reklamowy czy plakat. Wykorzystując „Bibliotekę symboli” możemy edytować dany element graficzny jednocześnie na wszystkich obszarach roboczych naszego projektu, zachowując przy tym jego lokalne przekształcenia i wielkość. Wystarczy wyedytować symbol umieszczony w tej bibliotece, a elementy graficzne w naszym projekcie, stworzone na bazie tego symbolu, zmienią się same.

Kolejne narzędzie wykorzystujące obszary robocze to „Eksport zasobów/obszarów”. Wywołując polecenie „Eksportuj dla ekranów”, z menu „Plik”, mamy możliwość wybrania eksportu wskazanych obszarów roboczych lub zasobów skopiowanych na paletę „Eksport zasobów”. Pozwala nam to na łatwe wykorzystanie grafiki wykonanej w AI, w innych aplikacjach z rodziny Adobe, np. XD czy Dimension. Do wyboru mamy przy tym popularne formaty: PNG, JPG, SVG, PDF.

52adobe illustrator poradnik