Illustrator – próbki koloru i gradienty
Efektywna praca z kolorem w Illustratorze wymaga od grafika sporej dyscypliny. Ale też oferuje ciekawe rozwiązania, jak choćby wyszukiwanie elementów graficznych o tym samym kolorze czy „Próbkę ogólną”, przypisywaną do wielu elementów w ramach jednego projektu. Wspomniana dyscyplina polega na uporządkowaniu próbek w bibliotece oraz dobraniu odpowiednich kolorów w palecie. Zaczynając prace, dobrze jest zdecydować o „Trybie kolorów dokumentu” (menu „Plik”). Jeśli najważniejszym miejscem publikacji naszej grafiki ma być internet, wybierzmy RGB, jeśli druk – CMYK. Zwróćcie uwagę na definicję koloru HEX, przydatną projektantom stron www.
Jeśli macie problem z doborem koloru i prawidłowym ich zestawieniem, możecie skorzystać z internetowego narzędzia Adobe Color. Pozwala ono dobierać barwy zgodnie z regułami harmonii.
www.color.adobe.com
/pl/create/color-wheel
Tworzenie próbek kolorów jest dość proste. Na palecie „Kolor” wybieramy pożądane składowe. „Przeciągamy” ikonę koloru na paletę „Próbki”. Klikamy w nią dwa razy i nadajemy nazwę (sensowną i przemyślaną). Następnie zaznaczamy tryb „Ogólny”, który zapewni nam możliwość edycji kolorów w całym projekcie jednocześnie.
Kolejne narzędzie to „Gradienty”, „liniowe”, „radialne” i „dowolne”, dostępne na palecie w menu „Okno”. Pozwalają wymodelować kolorystykę naszej grafiki w dowolny sposób. Można to zrobić suwakami na palecie lub specjalnymi „uchwytami” bezpośrednio na grafice.
53adobe illustrator – poradnik