Illustrator projekt teczki

Praca „pod wykrojnik” to jedno z trudniejszych zadań. Na rynku tysiące gotowych wykrojników, dlatego, minimalizując koszty, najłatwiej wykorzystać ten dostępny w drukarni. „Kształt” wykrojnika jest tu nienaruszalny, więc musimy dość precyzyjnie wpasować w niego nasz projekt. Tzw. „Obrys” będzie zazwyczaj zapisany w pliku PDF, jest to podstawowy format AI, więc z otwarciem nie powinno być problemu. Umieszczamy go na osobnej warstwie, którą zablokujemy przed edycją.

Początkującym sugeruję wykonanie papierowej makiety, nawet w miniaturze, z ponumerowanymi powierzchniami. Ułatwi to pracę i zapobiegnie błędom. Zwróćcie uwagę, że skrzydełko (powierzchnia nr 4), w trakcie druku będzie na stronie pierwszej, ale po złożeniu będzie sąsiadować z powierzchniami 5 i 6, ze strony 2, czyli środkiem teczki.

Jeśli planujecie wykonanie wizualizacji (mock-upu), pomocne będzie zdefiniowanie kilku obszarów roboczych. Ułatwi to eksport poszczególnych elementów do Photoshopa.

Warstwy to narzędzie, bez którego nie da się dobrze przygotować teczki do druku.

Drukując makietę, musimy włączyć warstwę z podglądem obrysu wykrojnika, by sprawdzić poprawność projektu. Wysyłając plik do druku, „Obrys” wyłączamy. Nie chcemy przecież czerwonych linii na grzbiecie naszej teczki. Pamiętamy także o spadach i bezpiecznych marginesach.

56adobe illustrator poradnik