Acrobat zarządzanie stronami

Często spotykana praktyka to otwieranie i przeglądanie plików PDF w przeglądarce internetowej. Nie jest to najlepszy pomysł.

W przeglądarkach brakuje wielu przydatnych funkcji, np. wyświetlania stron w różnych układach. Ta opcja pozwala zmienić sposób ich wyświetlania niezależnie od sposobu zapisania dokumentu. Przykładowo, strony zapisane jako „pojedyncze” można zobaczyć jako „rozkładówki” i wydzielić pierwszą stronę jako okładkę. Do takiego wyświetlania stron wystarczy darmowy Adobe Acrobat Reader DC, który można ściągnąć ze strony Adobe w ciągu kilku minut.

Zarządzanie stronami w pliku PDF wymaga wywołania panelu „Miniatury stron” (klawisz funkcyjny F4) i rozwinięcia „Opcji”. Tu możemy swobodnie manipulować stronami w pliku PDF. Najczęściej wykonywane operacje to łączenie pojedynczych stron w jeden plik i dzielenie wielostronicowego pliku w wiele plików jednostronicowych. Możemy też dodawać strony do wybranego pliku funkcją „Złap i przeciągnij” z innego, otwartego obok dokumentu PDF.

Kolejna ważna funkcja to zmiana wielkości boxów w PDF-ie. Poleceniem „Ustaw pola strony” można edytować formaty netto i brutto publikacji, czyli „Pole spadu”, „Pole przycięcia” i „Pole grafiki”. Wykorzystanie programów do impozycji wymusza bowiem prawidłową definicję tych danych.

Interface Acrobata różni się mocno od pozostałych aplikacji z rodziny Adobe. Trzeba jednak pamiętać, że graficy i drukarze nie głównymi użytkownikami tej aplikacji. Funkcjonalność Acrobata to także obsługa PDF/A (wykorzystywanego do archiwizowania danych), PDF/E (dane dla inżynierów), szyfrowanie danych, podpis elektroniczny, wsparcie dla wymiany dokumentów biurowych, czy wreszcie PDF-y interaktywne z dołączoną muzyką i filmami, czyli alternatywa dla prezentacji tworzonych w PowerPoincie.

62adobe acrobat poradnik