Delta E – błąd odwzorowania barwy w druku
Jak opisać różnicę między dwoma kolorami? Jeśli mówimy o całkowicie różnych kolorach, np. porównujemy czerwony i zielony, problemu zapewne nie będzie. Zwykłe werbalne określenie – czerwony/zielony – w zupełności wystarczy. Ale jeśli mówimy o odcieniu skóry, albo próbujemy opisać kolor ecru...
Mówiąc o poprawności odwzorowania barwy w druku musimy mieć jednoznaczną jednostkę miary koloru. Tak, jak potrafimy zmierzyć odległość czy zważyć ciężar, tak samo musimy umieć zmierzyć różnicę w kolorze.
Delta E to różnica w barwie mierzona w przestrzeni Lab. Ponieważ model barwy Lab oparty jest na kuli (właściwie na elipsoidzie) to delta E jest tak na prawdę odległością mierzoną wewnątrz tej kuli. W naszym przypadku im większa odległość dzieli dwie porównywane wartości tym większy jest błąd odwzorowania barwy.
W praktyce współczynnik delta E określa możliwości odróżnienia koloru wzorca od koloru wydrukowanego.
Gdy delta E jest mniejsza od 1 – nie powinniśmy zauważać różnicy pomiędzy wzorcem i kolorem wydrukowanym.
Gdy delta E jest w zakresie od 1 do 2 – różnicę między wzorcem a kolorem wydrukowanym dostrzegać będzie tylko doświadczony obserwator.
Gdy delta E mieści się w zakresie od 2 do 4 – różnica jest oczywista dla każdego obserwatora.
Gdy delta E jest większa od 4 – różnica wzorca i odbitki wydrukowanej jest ewidentna i odbieramy ją jako dwa różne kolory.
Dlaczego do opisu barwy używamy modelu Lab. Cyan, magenta, yellow, black to tak na prawdę tylko nazwy puszek z farbą. O tym jaki kolor uzyskamy w druku decyduje kolor papieru, grubość warstwy farby na podłożu, pigmentacja farby, wilgotność i temperatura powietrza w drukarni... i 70 innych czynników. I jeszcze drukarz.
L*a*b* to kolorymetryczny model przestrzeni barw niezależny od urządzenia reprodukującego czy wyświetlającego barwę. Do tego dość intuicyjny i łatwy w użyciu.
Oczywiście potrzebna jest jeszcze umowa (norma), która ustala jaki błąd uznajemy za dopuszczalny, a jaki będzie powodem do reklamacji.
I tu z pomocą przychodzi norma ISO 12647-2, która dopuszcza maksymalny błąd delta E = 5.0
99przygotowanie do druku