Absolutny przebój to jednak skrypt Henryka Jursza UseMyTypo2. To bardzo zaawansowane narzędzie do czyszczenia tekstu z niepożądanych znaków, dodatkowych spacji, tabulatorów… Pozwala w prosty sposób definiować grupy znaków do usuwania i zastępowania. To znakomita alternatywa dla leniwych, którzy nie chcą uczyć się GREP–a, a składają dużo tekstów.

https://redokun.com/blog/indesign-scripts

Pod tym adresem znaleźć można ponad 200 przydatnych skryptów do InDesigna.

InDesign skrypty

Skrypty to dodatkowe narzędzia dodane do podstawowych funkcji InDesigna. Uruchamiane z poziomu palety „Skrypty” (Ctrl+Alt+F11). Stanowią uzupełnienie bazowej wersji programu. Adobe podkreśla, że jest otwarte na współpracę z użytkownikami i ceni sobie tworzone przez nich dodatki. I tak na palecie „Skrypty” w zakładce „Sample” znajdziemy:

BreakFrame i SplitStory rozłączające wątek tekstowy do pojedynczych ramek.

ExportAllStories eksportujący wszystkie teksty do formatów tekstowych.

SortParagraphs sortujący akapity alfabetycznie.

PlaceMultipagePDF umieszczający wielostronicowy PDF na stronach dokumentu ID.

AddGuides generujący linie pomocnicze na podstawie ramek graficznych.

Warto zainteresować się szczególnie tymi dwoma skryptami:

LicznikZnaków skrypt autorstwa Henryka Jursza, zliczający znaki, arkusze wydawnicze i strony maszynopisu, niezbędny w każdym wydawnictwie,

Export FXL HTML skrypt autorstwa Keitha Gilberta, eksportujący dokument ID do HTML.

Innym przydatnym skryptem jest też SnapMarginsToTextFrame, który definiuje marginesy na stronie wzorcowej na podstawie wielkości zaznaczonej ramki tekstowej. Jest bardzo przydatny przy projektowaniu „z wolnej ręki”.

38adobe InDesign poradnik