InDesign – tworzenie przypisów
Jak poprawnie składać przypisy? Z numeracją w indeksie górnym? Z wcięciem akapitowym? Z wysunięciem pierwszego wiersza przed blok tekstu? Z kropką po numerze przypisu? Niestety nie ma jednoznacznych, ogólnie obowiązujących wytycznych. W literaturze znaleźć można różne sugestie. Adam Wolański w „Edycji tekstów” zaleca numer w indeksie górnym i wcięcie akapitowe takie jak w tekście głównym. Robert Chwałowski w „Typografii typowej książki” proponuje składać numer we frakcji normalnej, z kropką po numerze, spacją półfiretową po kropce i z wcięciem akapitowym. Zazwyczaj będzie to ten sam krój pisma, co tekst główny, 1-2 punkty mniejszy z odpowiednio dobraną interlinią. Ważna jest niewątpliwie czytelność i przejrzystość tekstu. Najlepiej jest skonsultować ostateczną decyzję z wydawnictwem, redaktorem, autorem…
Samo formatowanie przypisu to dwa elementy. Za krój pisma, jego wielkość, interlinię, wcięcie akapitowe, justowanie odpowiada styl akapitowy, który tworzymy analogicznie do stylu tekstu głównego. Za numer w indeksie górnym odpowiada styl znakowy, zagnieżdżony w stylu akapitowym. Ale oczywiście nie ma sensu przypisywać stylu wszystkim przypisom ręcznie. Można to zrobić poleceniem w menu „Tekst” – „Opcje przypisu dolnego” – „Formatowanie przypisu dolnego”.
Sam układ graficzny przypisu, kreska oddzielająca od tekstu głównego, możliwość dzielenia przypisów między stronami, dodatkowe odstępy między nimi, definiowane są w zakładce „Układ” w „Opcjach przypisu dolnego”.
Uwaga! Przypisy wprowadzone do tekstu w edytorze „Word” są importowane do InDesigna poprawnie. Zarówno dolne, jak i końcowe. Wymagają jedynie graficznego i typograficznego dopracowania.
39adobe InDesign – poradnik