InDesign praca z fontami

Dobrze dobrana i poprawnie wykonana typografia to podstawa każdej publikacji. W obecnej chwili mamy do dyspozycji bardzo duże zasoby ciekawych i poprawnie opracowanych krojów pisma.

Posiadacze pakietu Adobe CC mają dostęp do usługi Adobe Fonts, która pozwala przeglądać zasoby fontów dostępne na serwerach Adobe online i w miarę potrzeby aktywować wybrane kroje pisma. Przy wyborze pomocny będzie zapewne podgląd dowolnie wybranych znaków lub zaznaczonego fragmentu tekstu.

Aktywowanie wybranego fontu sprowadza się do kliknięcia w ikonę „chmurki” obok jego nazwy. Przy zarządzaniu zasobami fontów przydatny okaże się panel „Creative Cloud” i zakładka „Fonts” („f”). Tu możemy przeglądać zasoby z użyciem różnych filtrów i zakresów wyszukiwania oraz szybko dezaktywować zbędne zasoby.

Interesującą alternatywą dla Adobe Fonts jest usługa „Google Fonts” fonts.google.com. Tu również mamy dostępny panel pozwalający wyszukiwać fonty według różnych kategorii (kroje szeryfowe, bezszeryfowe, ozdobne itd). Można wpisać własną próbkę tekstu i ustawić wielkość podglądu. Wybierając dany krój pisma, warto zwrócić uwagę, czy posiada on polskie znaki diakrytyczne i jaki zakres użycia dopuszcza licencja (druk/internet). Niestety nie wszystkie zastawy znaków mają polskie znaki. Zdarzają się też ograniczenia licencyjne dotyczące korzystania z nich.

Jeśli fontów planujemy używać tylko w programach Adobe, nie musimy ich instalować w systemie. Wystarczy skopiować je do katalogu „Fonts” w tej lokalizacji:

..\Program Files\Common Files\Adobe\fonts.

41adobe InDesign poradnik