Publikacje internetowe i zarządzanie kolorem Powszechnie znana opinia głosi, że zarządzanie kolorem w pracach publikowanych w internecie nie ma większego sensu. Każdy użytkownik sieci ma ustawiony monitor „po swojemu”. Na ekranie zobaczy więc to, co zobaczy i nic na to nie poradzimy. Faktycznie większość ludzi używa monitorów w ich fabrycznej konfiguracji: 100% jasności, 100% kontrastu i tryb „Wideo”. I nie mamy na to wpływu. Poza pracą u podstaw, czyli cierpliwym edukowaniem. Część użytkowników, świadoma problemu próbuje „kręcić” ustawieniami monitora i czasami zbliża się do standardu sRGB. Jedynie bardzo niewielka grupa szczęśliwych posiadaczy monitorów szerokogamutowych pracuje w standardzie AdobeRGB. Jeśli trafimy na świadomego użytkownika, poprawność przygotowanych przez nas ilustracji zaczyna mieć znaczenie. Patrz na mojej stronie „co to jest gamut barwy” i „zarządzanie kolorem”. Tu napotykamy kolejny problem. Irracjonalny strach przed profilami ICC. W necie spotkacie całą masę pseudo porad i ostrzeżeń przed zgubnymi skutkami użycia profili ICC. Mają one rzekomo zmieniać kolorystykę zdjęć, a ich użycie prowadzić do niechybnej katastrofy. To oczywista bzdura. Profil ICC nie jest programem i sam z siebie nie może nic zrobić. Jest jedynie tablicą korekcyjną umożliwiającą programom zarządzającym kolorami wykonanie konwersji lub wpisanie zdjęcia w przestrzeń barwną, w której ma być wyświetlane, np. w sRGB lub AdobeRGB.
AdobeRGB czy sRGB, oto jest pytanie sRGB to obecnie międzynarodowy standard powszechnie stosowany w programach graficznych i sprzęcie, takich firm jak Microsoft, Dell czy HP. Największą zaletą standardu sRGB jest to, że ponieważ jest stosowany w większości wyświetlaczy, drukarek i aparatów cyfrowych, to różnice kolorów pomiędzy poszczególnymi urządzeniami są minimalne. Oznacza to w praktyce, że podczas przenoszenia obrazu pomiędzy tymi urządzeniami, różnice kolorów powinny być akceptowalne bez dodatkowych zabiegów. Z drugiej strony, tryb sRGB ogranicza zakres wyświetlanych i drukowanych kolorów. Dlatego paleta barw sRGB jest powszechnie postrzegana jako mocno ograniczona. Adobe RGB to standard przestrzeni kolorów opracowany i wspierany przez firmę Adobe. Zakres reprodukowanych barw jest szerszy niż w przypadku standardu sRGB, co zapewnia więcej szczegółów i bardziej wysycone kolory. Z tego powodu standard Adobe RGB jest powszechnie stosowany w fotografii i w przemyśle drukarskim.
A co z ProPhoto? To przestrzeń kolorów RGB opracowana przez firmę Kodak, z myślą o wydrukach fotograficznych. Oferuje bardzo dużą gamę kolorów. ProPhoto obejmuje ponad 90% kolorów opisanych w przestrzeni Lab i prawdopodobnie 100% kolorów postrzeganych przez człowieka. Praca w przestrzeni ProPhoto wymaga posiadania prawidłowo skalibrowanego monitora szerokogamutowego, zdjęć z 16-bitową głębią kolorów i dużego doświadczenia w pracy. Początkującym sugerujemy sRGB. Daje mniejsze możliwości, ale jest najbardziej tolerancyjna na błędy w przygotowaniu do druku.
Zasady publikowania ilustracji w sieci 1. Skalibruj swój monitor na maksymalną zgodność z przestrzenią sRGB. 2. Zapisuj i edytuj swoje zdjęcia w przestrzeni sRGB. 3. Zawsze dołączaj do publikowanych zdjęć profil sRGB. 4. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu lepszych efektów kolorystycznych: – kup monitor o szerokim gamucie barw – skalibruj do przestrzeni AdobeRGB – pracuj w AdobeRGB – zapisuj ilustracje z profilem AdobeRGB 5. Bądź przygotowany, że klientowi trzeba będzie wytłumaczyć, co to jest gamut monitora. 6. Uświadom swojego odbiorcę (klienta), że ocenianie jakości zdjęć na telefonie komórkowym czy tablecie nie koniecznie jest dobrym pomysłem... 7. ...ale jeśli odpowie, że 60% oglądających robi to właśnie na telefonie, musisz przyznać mu rację. Tak właśnie jest. 8. Jeśli twoja strona www ma być wizytówką Twoich umiejętności fotograficznych i fotoedycyjnych, zamieść na niej informacje, w jakiej przestrzeni barwnej powinny być oglądane zdjęcia. 9. Pamiętaj, że aktualnie wszystkie przeglądarki www poprawnie interpretują sRGB, ale inne profile mogą być problemem. 10. Przydatne informacje, np. jak sprawdzić, czy twój monitor poprawnie wyświetla kolory, znajdziesz tu: tomaszpluszczyk.pl/zarzadzanie-barwa-f-a-q Które przeglądarki poprawnie interpretują profile ICC? www.benq.com/en-us/knowledge-center/knowledge/web-browsers-color-management.html